Na rybaření zkrátka musí mít člověk tu správnou letoru. Musí nejprve zvládnout teorii, pak se nechat přezkoušet, aby získal potřebné oprávnění, pak se přihlásit správci příslušného revíru a za to všechno pochopitelně i náležitě zaplatit. A následně si musí pořídit nutnou výbavu, jež také leze dost do peněz, vyšetřit si na své hobby nemálo volného času a tento trávit za každého počasí někde u vody, s mlhavou vidinou toho, že se jednou dočká nějakého toho úlovku, tedy ryby. Již musí zpracovat, po čemž je cítit rybinou ještě hodně dlouho, což jeho okolí nemusí nezbytně kvitovat s povděkem.
Kdo toto podstoupit nemíní, a přesto má ryby rád, volí alternativu zvanou akvaristika.
Při této není třeba žádat o povolení, jeden se toho nemusí ani zase až tak moc učit a ani se nemusí porcovat s úlovkem a pak se důkladně drhnout. A přitom vidí ryb, totiž spíše rybiček, daleko více.
K tomu, aby se jeden stal akvaristou, potřebuje tento vlastně docela málo. Jen málo stačí, aby u něj zavládla .
Akvarista potřebuje v první řadě akvárium. A to takové, jež se hodí na místo, kde se má nalézat. Je to jasné, protože do malého akvária se toho jenom málo vejde a to velké pro změnu jen těžko vměstnáte do prťavé garsoniéry. Takové akvárium by mělo mít kryt s LED osvětlením a podstavec nebo stolek s dostatečnou nosností.
Na dno by měl přijít nejlépe nějaký ten substrát přímo pro akvaristiku, jemný a bez obsahu vápence, chybět nesmí ani filtr, jenž napomáhá ošetřování akvária, a termostat udržující optimální teplotu vody.
Spolu se substrátem by se měly na dně nacházet i rostliny, nejlépe živé, avšak spokojit se lze i s umělými.
Pak logicky nesmí chybět ani rybičky, jimž by měl akvarista rozumět nebo by si měl nechat při jejich koupi v obchodě poradit, co a jak. Třeba aby jich bylo dost a necítily se tak opuštěně, nebo aby se nepožíraly navzájem. Mezi tradičně volené druhy patří třeba neonky, zebřičky, čichavci, skaláry či sumečci.
A hodně záleží i na umístění akvária v klidové části obývacího pokoje mimo dosah přímého světla. Třeba už jenom proto, abyste své chovance co nejméně rušili, nebo aby naopak nerušil vás trvale běžící filtr.
Akvaristka je prostě věda jako každá jiná. Ale věda, která přináší polaskání na duchu. A za to těch pár utracených korun a trocha péče stojí. I když si nikdy nedáte své rybičky o Vánocích jako řízek.