Řada bank již dnes nenabízí svým klientům pouze klasický stavební hypoteční úvěr, sjednat si můžete i poměrně nový úvěrový produkt, tzv. americkou hypotéku. Víte však, jak se tyto dva úvěry mezi sebou liší? Nejen v účelu využití, ale i úrokové sazbě, výši půjčené sumy nebo dobou, na kterou se úvěr uzavírá. Je tedy zřejmé, že rozdílů je více než dost, pojďme si tedy postupně představit jeden po druhém. Alespoň budete mít ucelenější představu a rozhodování bude o to snadnější.
Účelovost hypotečního úvěru
Asi největší rozdíl mezi klasickým úvěrem na bydlení a americkou hypotékou tkví v účelu využití. První zmíněná hypotéka je účelová. Bereme si jí tedy za nějakým účelem, v tomto případě je to realizace vlastního bydlení. Oproti tomu americká hypotéka je neúčelový produkt, tudíž peníze z ní nemusíte čerpat pouze na bydlení, ale třeba na koupi automobilu, cestování studium atd.
V případě klasické hypotéky na bydlení, je potřeba veškeré výdaje řádně doložit bance, u které je úvěr sjednán. Některé banky navíc uvolňují peníze z hypotéky postupně dle fáze stavby. Na to pozor!
Úroková sazba
Americké hypotéky jsou velmi oblíbené hlavně kvůli jejich volnosti. Peníze můžete čerpat na cokoliv, nejste nikterak limitováni a není potřeba dokládat vyúčtování, faktury a další doklady. Ovšem benevolentnost těchto hypoték je vykoupena vyšší úrokovou sazbou, než je tomu u klasických hypotečních úvěrů na bydlení. Americká hypotéka však i přesto nabízí daleko výhodnější úrokovou sazbu, než je tomu u spotřebitelských úvěrů.
Maximální výše úvěru
V tomto případě jsou podmínky obou zmíněných druhů hypotéky téměř totožné. Je zapotřebí mít dostatečné měsíční příjmy, u kterých bude mít banka jistotu, že budete schopni dlouhodobě dostát svým závazkům a nemovitost, se kterou budete ručit. Rozdílná je však maximální možná půjčená částka.