Mobilní dřevostavby jsou objekty určené k celoročnímu bydlení. Mají zateplené jádro ze všech stran – ze stropu, z podlahy i ze stěn a řešení vytápění patří k jejich základním vlastnostem.
Přístřešek pro dřevo – jestliže se rozhodnete vytápět objekt peletami či palivovým dřevem, budete potřebovat postavit nějaký krytý přístřešek. V zásadě postačí, aby šlo o zastřešený objekt s krytou stěnou od západního či severozápadního směru, odkud vane nejčastěji vítr a odkud přichází srážky při přechodu studených frontálních systémů. Skladované dříví pak může vytvářet s dřevostavbou zajímavé estetické řešení, přístřešek může v některých případech přímo na dřevostavbu navazovat. Velikost přístřešku je třeba vždy propočítat s ohledem na očekávanou spotřebu topiva v průběhu jedné sezóny. Topit dřevem v krbových kamnech je sice pracnější, ale velmi úsporné po finanční stránce a navíc existují i štípače dřeva a benzínové či elektrické pily, takže to nutně neznamená, že byste museli být dřevorubci s ruční pilou a sekerou.
Venkovní terasa – když vám usadí mobilní stavbu na základy nebo betonové piloty, bude vhodné vytvořit přístupové prostředí před vchodovými dveřmi. Zde může být umístěna terasa se zahradním nábytkem, opět postavená ze dřeva, případně ze zámkové či keramické dlažby. Jistou možností je vytvoření terasy z přepravních palet, jsou relativně levné a jejich životnost ve venkovním prostředí může překročit deset let.
Pergola – velký zájem je dnes i o dřevěné pergoly, ty mohou prodloužit užitnou plochu o desítky čtverečních metrů. Pod pergolou můžete pohodlně venku relaxovat, cvičit, hrát si s dětmi a pozorovat rostoucí plodiny či květiny na vlastní zahrádce.
Altán – obdobou pergol jsou dřevěné altány, nejsou přímo závislé na poloze mobilního domu, mohou se postavit prakticky kdekoli na volném prostranství, obvykle tam, odkud je nejzajímavější výhled do blízkého okolí. Altány jsou velmi výraznou ozdobou každé zahrady, která je upravena jako okrasná, a která slouží především k odpočinku.