Pozor na cukr

Už v roce 6 000 př. n. l. se na světě pěstovala cukrová třtina pro výrobu cukru. První zmínky se objevili v Indii a Persii, odkud se přenesla technika cukrové šťávy do Číny. Sladká tekutina se nalévala do nádob, sušila se a vznikaly tzv. homole cukru. V Antice se cukr dovážel do Evropy jako luxusní zboží a až do napoleonských válek si jej mohli pořídit jen majetní lidé. První cukrovou kostku spatřilo světlo světa v roce 1841 v Dačicích.
Dnes je cukr nejprodávanější a nejdostupnější potravinou na světě. Každá domácnost má ve spíži alespoň jeden druh cukru a sladí vše, co se dá. Cukr moučku přidáme do těsta na bábovku, cukr krystal do čaje, a když přijde návštěva, nabídneme kostkový. Tato potravina nám zdomácněla natolik, že si lidé neuvědomují, že k ní musí přistupovat opatrně.
Cukr v zákuscích a pečivu
Na cukru se stane člověk závislí stejně, jako na cigaretách nebo alkoholu. Začíná to už v dětství, kdy se dítě přecpává bonbóny a čokoládou. Pokud je cukru příliš, ukládá se v těle ve formě tuku a způsobuje obezitu. V pozdějších letech je těžké zbavit se chtě na sladké a člověk stále konzumuje více a více čokoládových tyčinek a zákusků.
Cukr dodává člověku energii, a u dítěte můžou vzniknout hyperaktivní stavy. Jenže u dospělých je největším rizikem únava. Při konzumaci cukru rapidně stoupne hladina cukru v krvi, čímž získáme potřebnou energii. Jenže stejně rychle energie klesá a dostaví se ospalost, která nejhorších případech může způsobit i dopravní nehodu
Cukrovinky pro děti
Při častém „cukrování“ dochází k vysokým výkyvům cukrů v krvi. Tyto změny vyrovnává žláza slinivka břišní, která produkuje hormon inzulín. Při nesprávném fungování dochází k onemocnění jménem cukrovka. Častou příčinou tohoto onemocnění je právě vysoká konzumace cukru.
I u cukru platí, že se jeho konzumace nesmí přehánět. Nejpřirozenější cestou je přijímat cukr z průmyslově nezpracovaných výrobků. Jedná se hlavně o zeleninu, ovoce, maso a kvašené výrobky, které jsou pro naše tělo obvyklé. Tyto potraviny v sobě neobsahují přidaný cukr, a člověk se po jejich konzumaci cítí sytý a nemá potřebu vyhledávat další svačinky v kuchyňské lince.