Věda zkoumající pavoukovce se nazývá arachnologie. Nejznámějším arachnologem byl francouzský přírodovědec Eugène Simon, narozený roku 1848. Přestože zemřel již v roce 1924 je stále velice uznávaným odborníkem. Za svůj život popsal 4 000 druhů pavouků. Známo je kolem 40 000 druhů pavouků a stále jsou objevovány nové druhy. Pavouci se dělí na 3 podřády a mají 144 čeledí. K nejznámějším druhům pavouků patří křižákovití, sklípkani či stepníkovití. Asi méně známé jsou druhy mangua či tegenaria.
Tím nejznámějším druhem, především v České republice, jsou křižáci, kteří čítají kolem 2 600 druhů. Jak již bylo zmíněno velké množství křižáků žije v České republice, dále pak hojně v Severní Americe a Asii. Největším druhem pavouků jsou sklípkani, jejichž tělo měří 12 cm. Několik druhů sklkípkanů se nachází i v České republice, kde jsou zařazeni mezi ohrožené druhy. Stepníkovití jsou mohutný druh pavouků žijící především v Africe. I tento druh se v malém počtu nachází v České republice a stejně jako druh sklípkanů je zařazen mezi ohrožené druhy. Do skupiny pavoukovců nepatří však pouze pavouci, jak se mnozí domnívají. Pavoukovci jsou velká skupina bezobratlých živočichů s počtem 73 000 druhů, mezi které jsou zařazeni například roztoči, bičovci či štíři.
Řádem pavoukovců s největším počtem druhů jsou roztoči. Právě roztoči jsou velkými nepřáteli lidí, především alergiků, vzhledem k tomu, že se mohou nacházet v matracích, sedačkách, kobercích nebo třeba v plyšových hračkách. Roztoči mohou způsobovat infekční onemocnění u lidí i zvířat. Mezi nejzákeřnější roztoče patří Zákoška svrabová, která velmi ráda cizopasí na tělech či v ouškách zvířat. Pokud nejsou zvířeti včas podány léky na zničení tohoto roztoče, zvíře umírá. Bičovci patří mezi pavoukovce nacházející se v tropických oblastech. Je to druh podobný vzhledem i chováním štírům.