Máte spadeno na nějaké kvalitní lůžko, řekněme kupříkladu postel z borovice Dřevěný nábytek borovice masiva přemýšlíte o výhodách a nevýhodách tohoto kroku? Dřevěný masiv se přece všude uvádí jako to ideální řešení, má to tedy také nějaký háček?
V čem je masiv nevýhodný
Má vůbec nábytek vyrobený z kvalitního masivního dřeva nějaké stinné stránky a problematické vlastnosti? Čemu bychom měli věnovat pozornost:
Měkkost – dřevo je přece jen přírodní materiál, tkáň živého organismu a ta pochopitelně není tvrdá jako kalená ocel. Ve srovnání s nábytkem z dřevotřísky je sice povrch borových, modřínových a hlavně tvrdých dřevin odolnější, ale nelze jej porovnávat např. s kovovým rámem postele. Jenže kov je zas chladný a působí tak nejen na omak, ale i vzhledově, a proto si kovové postel pořizujeme jen výjimečně. Pozor bychom si měli dávat hlavně při stěhování a přenášení v rámci obytného prostoru, aby nedocházelo k vrypům a prohlubním. Většina nábytku je však na povrchu chráněna lakem nebo barvou a tak to neznamená, že musíme kolem nábytku nutně chodit po špičkách a dotýkat se jej v rukavičkách.
Obsah vody v dřevině – výrobci nábytku pracují s materiálem již důkladně vyschlým, takže obavy z kroucení a deformace desek, latí a prken nejsou namístě. U profesionálně vyráběných postelí, skříní a stolů se prakticky nic takového nestává, tomuto nebezpečí se mohou vystavit hlavně kutilové, co si nábytek z masivu vyrábí doma sami z neproschlého dřeva, které je navíc špatně skladováno a nevhodně pokládáno (např. u prken se rozlišuje pravá a levá strana).
Cena – ta je obvykle vyšší, než u výrobků z lisovaných desek potažených laminem nebo dýhou. To je ovšem pochopitelné, protože dřevotříska je jen dřevitý odpad vytvrzený syntetickými pojivy, mnohdy s obsahem toxického formaldehydu. Takový nábytek musí mít ostré hrany, aby povrchové lamino dobře přilnulo, ale největší úskalí spočívá ve spojích, které se časem rozviklají a uvolní, což výrazně snižuje délku životnosti.