Tento stav je něčím, co nenalezneme u mileneckých vztahů – milenci se na sebe vždy těší, vylaďují se na společné schůzky a užívají si jeden druhého omezenou dobu, v rámci které logicky upozaďují veškeré závažnější otázky.
Když se náš vztah dostane do fáze, kdy už o sobě leccos víme, jsme na sebe zvyklí a máme více prostoru uvědomovat si, jaký náš partner opravdu je, jaké má zvyky a co na něm máme i nemáme rádi, vynoří se občas ponorková nemoc. Samozřejmě toto naše rozpoložení podléhá také aktuálnímu psychickému stavu, náladám, popř. nějakým vnějším vlivům, které náš vztah zasahují.
Jak tuto nemoc odstraňovat a opět si užívat spokojený vztah?
Důležitým řešením je otevření vztahu – např. pomocí nějakého koníčku. Hobby obecně častěji pěstují muži než ženy. Což může být zdrojem různých nedorozumění nebo konfliktů, např. v tom smyslu, že se žena domnívá, že kvůli svému koníčku na ni muže nemá čas. Je potřeba si v takovém případě uvědomit, že koníček je něco, co dělá našeho partnera šťastným. Svůj volný čas by mohl trávit i jiným způsobem, který bychom akceptovali mnohem hůře (např. každodenní návštěva hospody nebo pozornost zaměřena na jiné osoby opačného pohlaví) a pokud tedy toto hobby nijak neohrožuje náš vztah, měli bychom s něm partnera podporovat.
Dalším řešením jsou přátelské vztahy – je velmi důležité, aby kvůli tomu, že máme spokojený partnerský vztah, nezanikaly vazby s našimi starými přáteli. Stejně jako není podmínkou, aby partneři měli všechny přátele společné. Dokonce je doporučena varianta, kdy mají některé společné a zároveň každý má ty své, se kterými si rozumí jen on a stýká se s nimi bez přítomnosti partnera.
Ve vztahu je podstatné dodržovat pravidlo volného času – toho pravidlo říká, že každý z partnerů by měl mít ideálně polovinu dne z jednoho týdne pouze pro sebe. Stejně tak jako ve spokojeném partnerství není podmínkou, aby dva lidé trávili společně dovolenou a jiné akce. Vždy by to mělo být možností volby a preferencí obou partnerů.